وزیر خارجه فرانسه با مقام های عراق و اقلیم کردستان دیدار کرد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزیر خارجه فرانسه با مقام های عراق و اقلیم کردستان دیدار کرد وزیر خارجه فرانسه با مقام های عراق و اقلیم کردستان دیدار کرد
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز دوشنبه ۲۳ بهمن به عراق سفر کرده و با مقام این کشور و همچنین اقلیم کردستان عراق دیدار کرده است.ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز دوشنبه ۲۳ بهمن به عراق سفر کرده و با مقام این کشور و همچنین اقلیم کردستان عراق دیدار کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژان ایو لودریان خواستار آشتی ملی با مشارکت کردها و اقليت عرب سنی در آستانه برگزاری انتخابات فراگیر در عراق شده است.
وزیر امور خارجه فرانسه گفته است که پاریس به سهم خود در بازسازی عراق مشارکت خواهد داشت.
ژان ایو لودریان در خصوص انتخابات پارلمانی عراق گفته است: روند انتخابات (می بایست) در بهترین شرایط برگزار شود و فراگیر باشد.
وی خواستار رعایت حقوق کردها واقلیت هایی مانند عرب های سنی، یزیدی ها و مسیحی ها شده است.
وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرده است، ما در دوره ای هستیم که عراق به ثبات، بازسازی و آشتی نیاز دارد. شرایطی که می تواند زمینه را برای برگزاری انتخاباتی با آرامش و دولتی فراگیر فراهم کند.
 ژان ایو لودریان روز دوشنبه با حیدر العبادی، نخست وزیر، فواد معصوم رییس جمهوری و سلیم الجبوری، رییس مجلس دیدار و گفت وگو کرد.
فرانسه یکی از اعضای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گره حکومت اسلامی، داعش، است که از سال ۲۰۱۴ عملیات خود را علیه داعش آغاز کرد.
وزیر خارجه فرانسه گفته است، ما در نبرد با داعش حضور داشتیم و اینک باید در دوره صلح نیز حضور داشته باشیم.
گزارش ها حاکی است که ژان ایو لودریان پس ازدیدار با مقام های عراقی عازم اربیل مرکز اقلیم خودمختار کردستان شده است.
در همین حال، کنفرانس بینالمللی بازسازی عراق روز دوشنبه در کویت آغاز به کار کرده است و یک مقام عراقی گفته است که این کشور برای بازسازی خرابی های جنگ اخیر با گروه موسوم به حکومت اسلامی به بیش از ۸۸ میلیارد دلار نیاز دارد.
قصی عبدالفتاح، مدیر کل وزارت برنامهریزی عراق در کویت  گفته است، خسارتها در هفت استانی که توسط گروه داعش مورد حمله قرار گرفتند در حدود ۴۶ میلیارد دلار است.
حیدر العبادی آذر ماه سال جاری پایان جنگ با داعش در عراق را اعلام کرد.
وی گفته بود: نیروهای ما مناطق مرزی عراق و سوریه را کاملاً به کنترل خود درآوردهاند و از این رو من پایان جنگ با داعش را اعلام میکنم.
بااستفاده از گزارش های خبرگزاری فرانسه، رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0