گفت وگوی تلفنی ترامپ و مکرون درباره «برجام» و «اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه»

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
گفت وگوی تلفنی ترامپ و مکرون درباره «برجام» و «اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه» گفت وگوی تلفنی ترامپ و مکرون درباره «برجام» و «اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه»
کاخ سفید اعلام کرد، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در گفت وگوی تلفنی با امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه خواستار توقف فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه شده است.کاخ سفید پنجشنبه ۲۱ دی اعلام کرد، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در گفت وگوی تلفنی با  همتای فرانسوی خود امانوئل مکرون، خواستار توقف فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه شده است.
کاخ ریاست جمهوری فرانسه نیز می گوید، امانوئل مکرون در این تماس تلفنی بر لزوم پایبندی همه طرف ها در توافق هسته ایران، برجام، تاکید کرد.
کاخ الیزه اعلام کرد: امانوئل مکرون در جریان تماس تلفنی خود با دونالد ترامپ بر عزم فرانسه برای اجرای دقیق این توافق و همچنین بر اهمیت رعایت آن توسط همه طرف های امضا کننده این توافق، تاکید کرد.
این در حالی است که کاخ سفید نیز اعلام کرده است که دونالد ترامپ در این گفت وگوی تلفنی تاکید کرده است که ایران «باید فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه را متوقف کند.»
دونالد ترامپ از منتقدان توافق هسته ای شش قدرت جهانی با ایران است و این توافق را «بدترین» توافق در تاریخ آمریکا توصیف کرده است.
مقام های آمریکایی می گویند، انتظار می رود که رییس جمهوری آمریکا روز جمعه تصمیم خود در خصوص تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریمهای هستهای ایران را اعلام کند. این تمدید هر ۱۲۰ روز یکبار انجام میشود. رییس جمهوری آمریکا در ۲۳ شهریور سال جاری تعلیق تحریمهای هستهای ایران را تمدید کرده بود.
در سال  ۱۳۹۴ ایران و شش قدرت جهانی یعنی؛ آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان به توافقی درباره محدود کردن برنامه هسته ای ایران دست یافتند. بر اساس مصوبه کنگره، رئیسجمهور آمریکا میبایست هر ۹۰ روز یکبار درباره اجرای تعهدات ایران در برجام، به کنگره گزارش دهد.
دونالد ترامپ در مهرماه سال جاری و در موعد ضرب الاجل  از تأیید اجرای تعهدات توسط ایران خودداری کرد. 
مقام های آمریکایی می گویند، این توافق دارای عیب های بزرگی است و شامل اقدامات و رفتارهای بی ثبات کننده ایران در منطقه نمی شود. مقام های آمریکایی به ویژه به برنامه موشک های بالیستیک ایران و همچنین حمایت این کشور از حکومت سوریه و گروه هایی چون حزب الله لبنان، حماس و حوثی های در یمن اشاره می کنند.
این در حالی است که رییس جمهوری فرانسه نیز پیشتر ضمن تاکید بر اجرای دقیق برجام ، خواستار افزودن رکن های تازه ای به این توافق برای برطرف کردن نگرانی ها شده بود.
 ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، نیز در آبان ماه گفته بود، پاریس نگران «مداخلهها» و مقاصد «سلطهطلبانه» ایران در منطقه است.
با استفاده از  گزارش های رویترز ، خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ خ.ک

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0