تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل واکنشهای جهانی درپی داشت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
سخنان دونالد ترامپ، رئیسجمهوری آمریکا، دربارهٔ به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل واکنشهای جهانی بسیاری را درپی داشت.
بسیاری از رهبران جهان این اقدام را محکوم کردند. امانوئل مکرون، رئیسجمهوری فرانسه، با یکجانبه خواندن این تصمیم، آن را «تأسفبار» خواند.
عربستان سعودی نیز این اقدام دونالد ترامپ را غیرمسئولانه خواند و گفت که پیشتر دربارهٔ پیامدهای جدی چنین تصمیم ناعادلانهای هشدار دادهاست. رئیسان جمهوری ایران و ترکیه دربارهٔ احتمال «تشدید درگیریها و حوادث بد» در منطقه، هشدار دادند و خواستار برگزاری نشست اضطراری سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی شدند.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان، و ترزا می، نخستوزیر بریتانیا، نیز از رئیس جمهوری آمریکا خواستند که وضعیت کنونی اورشلیم یا همان بیتالمقدس را حفظ کند.
رهبران فیلیپین و جمهوری چک از جمله موافقان تصمیم دونالد ترامپ، گفتهاند که انتقال سفارتخانههای خود به اورشلیم را در نظر خواهند گرفت.
اسرائیل با وجود خشنودی از به رسمیت شناخته شدن اورشلیم به عنوان پایتخت، از بروز درگیریهای امنیتی تازه به شدت نگران شده و نیروهای نظامی، پلیس و امنیتی خود را به حالت آمادهباش درآورده است.

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0