سخنگوی دولت: باید از زندانیان مراقبت و صیانت شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی دولت: باید از زندانیان مراقبت و صیانت شود سخنگوی دولت: باید از زندانیان مراقبت و صیانت شود
در حالیکه در روزهای اخیر خبرهایی از مرگ مشکوک چند زندانی در ایران منتشر شده، سخنگوی دولت میگوید مسئول این امر قوه قضائیه است و رئیس جمهوری نیز «نگران» است.
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت
بهگزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز سهشنبه ۲۴ بهمن درباره وضعیت زندانیان و مرگهای مشکوک در زندانها، با بیان اینکه دولت در این زمینه دو رویکرد دارد، گفت: «نخست، عدم دخالت در کار قوه قضائیه که باید به این نوع رخدادها نظارت کند و مسئولیت آن نیز بر عهده قوه قضائیه است و دوم، اینکه آقای رئیسجمهور نسبت به برخی از رخدادهای اجتماعی و قضائی نگران است و در چارچوب فعالیتهای قانونی اساسی به وظایف خود ادامه میدهد».
شنبه ۲۱ بهمن خانواده کاووس سید امامی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه اعلام کردند که مقامات قضائی به آنها اطلاع دادهاند که این فعال مدنی که از تابعیت کانادا هم برخوردار بود در زندان اوین خودکشی کرده است. غلامحسین محسنی اژهای، سخنگوی قوه قضائیه بازداشت سید امامی را تأیید کرد و سپس اطلاعات سپاه فیلمی از لحظه مرگ سید امامی را برای گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نمایش درآورد. علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که این فیلم را دیده بود، اعلام کرده بود که لحظه مرگ مشهود نبوده و خواهان پیگیری این پرونده شد.‎
نوبخت افزود: «باید بپذیرم که کشور با خطرات مختلف مواجه است، پس وقتی یک زندانی در اختیار قوه قضائیه قرار میگیرد، امانت ما است. دشمنان از این حوادث سوءاستفاده میکنند و خودمان باید بدانیم که وقتی یک زندانی در اختیار ما قرار گرفته است، باید از او مراقبت و صیانت کنیم».
سخنگوی دولت همچنین گفت: «بنابراین اگر واقعاً تقصیر و قصوری صورت گرفته است انتظار میرود این پیگیری صورت بگیرد و آقای روحانی نیز در این زمینه پیگیر است».
نوبخت جزئیات بیشتری از پیگیریهای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ارائه نداد.
سینا قنبری و وحید حیدری، دو زندانی دیگر بودند که در جریان اعتراضات دی ۹۶ بازداشت شدند و مقامات قضائی جمهوری اسلامی اعلام کردند که آنها در زندانهای اوین و اراک خودکشی کردهاند.‎
بیشر بخوانید:‎
دیدهبان حقوق بشر: مرگهای مشکوک در زندانهای ایران بررسی شود
◄◄◄متن کامل در سایت زمانه
——–
◄ برای دریافت فیلترشکن «سایفون» زمانه، یک ایمیل خالی ارسال کنید به:
[email protected]
——–
◄ کانال زمانه در تلگرام:
https://telegram.me/radiozamaneh
◄ زمانه در اینستاگرام:
http://www.instagram.com/radiozamaneh
◄ زمانه در توئیتر
https://twitter.com/radiozamaneh

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0