اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی در شرکت ملی نفت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی در شرکت ملی نفت اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی در شرکت ملی نفت
مبلغ اختلاسی که در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت صورت گرفته، ۱۰۰ میلیارد تومان است. روابط عمومی وزارت نفت گفته است اختلاس توسط یک کارمند امور مالی صورت گرفته اما اخبار غیر رسمی حاکی از آن  است که این فرد خزانهدار و معتمد مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت بوده است. او که دارای گرین کارت کانادا است چند روز پیش به ترکیه گریخت. به اعتقاد مطلعان اختلاس بزرگتر از آن است که توسط یک فرد صورت گرفته باشد.
عکس: آرشیو
مبلغ اختلاسی که در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت صورت گرفته، ۱۰۰ میلیارد تومان است. روابط عمومی وزارت نفت علام کرده که یک کارمند امور مالی این مبلغ کلان را اختلاس کرده. بر اساس خبرهای تأیید نشده این فرد خزانهدار و معتمد مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت بوده است. او که دارای گرین کارت کانادا است چند روز پیش به ترکیه گریخت. رقم ملان اختلاس این ظن را به وجود آورده که بیش از یک نفر در این سوءاستفاده مالی مشارکت داشتهاند.
نخستین بار خبرگزاری تسنیم چهارشنبه ۲۰ دی گزارش داده بود که مسئولان امور مالی مدیریت اکتشاف هنگام بررسی اسناد مالی خود به اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی پی بردهاند.
کسری نوری مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت به خبرگزاری تسنیم گفته است:
«فرد متخلف از کارمندان رسمی شرکت نفت و دارای ۳۰ سال سابقه خدمت بوده و آنگونه که بهنظر میرسد، ظاهراً تخلفات خود را از سال ۱۳۸۸ آغاز کرده و پس از کشف این تخلف توسط مسئولان شرکت نفت، با احساس خطر دستگیری از کشور متواری شده است.»
«انرژی امروز» به نقل از کارشناسان صنعت نفت نوشته است بعید به نظر میرسد در این اختلاس پای یک تیم در کار نبوده باشد.
یک کارشناس نفت نیز بر وجود «فسادهای مختلف» در وزارت نفت تاکید کرده که به اعتقاد او به دلیل بزرگ شدن بیش از اندازه وزارت نفت و شرکتهای تابعه و ورود گسترده و بیضابطه افراد خارج از مجموعه نفت به وجود آمده و از میان رفتن انضباط و کنترل در دوران احمدینژاد نیز در این فسادها بیتأثیر نبوده است.
به گفته این کارشناس، مجموعه این عوامل شرایطی را به وجود آورده که «تخلفات باندی و گروهی» در این وزارت نفت افزایش یافته به نحوی که وزیر نفت و مدیران وزارتخانه حتی در جلسات عمومی نیز بر آن تأکید میکنند.
رسانههای داخلی گزارش دادهاند که به دستور وزیر نفت، سازمان حسابرسی به پرونده اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی ورود کرده است. همچنین تعدادی از مسئولان مدیریت اکتشاف نیز از کار برکنار شدهاند.
یک ماه پیش همزمان با تحصن دانشجویان دانشگاه نفت آبادان و اهواز که به لغو یک جانبه تعهد استخدامی وزارت نفت نسبت به دانشجویان نفت معترض هستند اسامی بیش از ۳۰ نماینده مجلس منتشر شد که بدون آن که دانش و تخصصی در زمینه نفت داشته باشند، در در وزارت نفت و شرکتهای تابعه آن صاحب پست و مقاماند.
نام و مشخصات فردی که گفته میشود عامل اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی است اعلام نشده و  روشن نیست او چگونه امکان یافته ۹ سال به سوءاستفاده مالی ادامه دهد.
بیشتر بخوانید:
اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه نفت در روز دانشجو

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0