نفتکش آسیبدیده ایرانی همچنان در کام آتش

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نفتکش آسیبدیده ایرانی همچنان در کام آتش نفتکش آسیبدیده ایرانی همچنان در کام آتش
بهگفته مقامهای چینی، نفتکش «سانچی» که در اجاره ایران است و از روز شنبه گذشته در آتش میسوزد، باز هم دچار انفجار شده و همین مانع از تلاشها برای اطفای حریق شده است.  به دلیل شرایط جوی عملیات نجات متوقف شده است. این نفتکش وارد منطقه اقتصادی ژاپن شده و مقامهای ایرانی گفته بودند تیمهای تجسس روز جمعه وارد نفتکش میشوند و گروه امداد ارتش ایران نیز به محل اعزام شدهاند.
نفتکش «سانچی» که در اجاره ایران است نزدیک به یک هفته است که در آتش میسوزد.
رویترز بهنقل از خبرگزاری شینهوا چین نوشته است که وزارت حمل و نقل چین میگوید، نفتکش سانحهدیده «سانچی»، مدام منفجر میشود و همین مانع از تلاشها برای اطفای حریق و نجات بازماندگان شده زیرا آتشسوزی افزایش مییابد و کشتی ممکن است از بین برود و غرق شود.
عملیات نجات این نفتکش بهدلیل شرایط نامناسب جوی با امواج دریایی به ارتفاع سه متر و باد شدید و همچنین دود سمی ناشی از آتشسوزی متوقف شده است.
پیش از این، سخنگوی گارد ساحلی ژاپن نیز روز جمعه ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی اعلام کرد که نفتکش پانامایی «سانچی» که در اجاره ایران است روز چهارشنبه گذشته وارد منطقه اقتصادی ژاپن شده است.
گارد ساحلی شهر کاگوشیما میگوید این نفتکش که بر اثر تصادف با یک کشتی دیگر در دریای چین شرقی همچنان در آتش میسوزد، در حدود ۳۰۰ کیلومتری شمال غرب سوکوزاکی در جزیره آمامی اوشیما قرار دارد. آمامی اوشیما، یکی از جزایر شمالی مجموعه جزایر رویوکو که شامل جزیره اوکیناوا میشود است.
در همین حال، هادی حقشناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران روز جمعه درباره ورود نفتکش «سانچی» به آبهای ژاپن گفت: «اگر کشتی موتور نداشته باشد طبیعتاً با وزش باد حرکت میکند. اما اینگونه نیست که وارد آبهای ژاپن شده باشد بلکه به سمت جزیره اوکیناوا ژاپن یعنی به سمت جنوب شرقی حرکت کرد.»
بهگفته او روز شنبه گذشته که این نفتکش دچار سانحه شد در ۱۵۸ مایلی شانگهای قرار داشت اما اکنون تقریباً در ۲۷۰ مایلی شانگهای و ۱۹۰ مایلی اوکیناوا قرار دارد.
نفتکش «سانچی» تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران شنبه شب، ۶ ژانویه / ۱۶ دی، در حدود ۱۶۰ مایل دریایی ساحل چین در نزدیکی شانگهای و دهانه دلتای یانگ تسه با کشتی باری چینی سیاف کریستال تصادف کرد. ۲۱ خدمه کشتی باربری چینی نجات یافتند اما ۳۲ خدمه نفتکش ایرانی مفقود شدند که پیکر یکی از آنها روز دوشنبه در نزدیکی نفتکش پیدا شد. از ۳۱ خدمه باقی مانده ۲۹  نفر ایرانی و دو نفر بنگلادشی هستند که هنوز آنها را پیدا نکردهاند.
نفتکش «سانچی» روز ۱۶ دسامبر / ۲۵ آذر با محموله حدود یک میلیون بشکه میعانات گازی، نفت خام فوقالعاده سبک و بسیار قابل اشتعال، به ارزش نزدیک به ۶۰ میلیون دلار از عسلویه عازم بندری در کره جنوبی شده بود. کشتی باری چینی که با این نفتکش تصادف کرد حاوی ۶۴ هزار تن غله بود.
سخنگوی گارد ساحلی ژاپن گفت مقامهای چینی پیشنهاد کمک گارد ساحلی ژاپن را رد کرده و گفتهاند که در صورت لزوم درخواست کمک خواهند کرد. او افزود گارد ساحلی قایقهای گشتزنی و هواپیما برای نظارت بر وضعیت فرستاده است.
تلویزیون مرکزی چین (CCTV) صبح جمعه اعلام کرد که نفتکش ایرانی ظرف دو روز گذشته در حدود ۲۵ مایل (۴۰ کیلومتر) به سمت جنوب حرکت کرده است. این شبکه همچنین بهنقل از مرکز نجات و تجسس دریایی شانگهای افزوده است که در حدود ۱۴ کشتی نجات در حال تلاش برای خاموش کردن آتش و جستوجو برای یافتن خدمه مفقودشده هستند.
هادی حقشناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی نیز از آغاز عملیات اطفای حریق نفتکش «سانچی» از بامداد روز جمعه خبر داد و گفت: «عملیات اصلی مهار آتش، امروز با حضور تیم تجسس نجات سازمان بنادر و دریانوری و دومین یدککش آتشخوار ژاپنی و همکاری چینیها انجام میشود.»
فرماندهی مهار آتش نفتکش با مرکز نجات و تجسس دریایی شانگهای است و تیم مشاور فنی هلند و هیئت دو نفره کارشناسان فنی پاناما نیز به آنها کمک میکنند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نیز روز جمعه گزارش داد که گروه امداد و نجات ارتش متشکل از ۱۲ متخصص با هدف کمک به عملیات نجات، عصر جمعه وارد چین میشوند.
نفتکش ایرانی روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه / ۲۰ دی دچار یک انفجار شد و نیروهای امدادرسان مجبور به توقف عملیات نجات شدند اما روز پنجشنبه این عملیات از سر گرفته شد.
از سوی دیگر فاطمه معتمدآریا، بازیگر ایرانی و «سفیر مهر جامعه دریانوردان ایران» در واکنش به سانحه نفتکش ایرانی از مسئولان کشور خواست تا اجازه ندهند فاجعهای دیگر، «آتش دیگری بر جان و دل مردم ایران بزند».
معتمدآریا گفته است که همراه خانواده دریانوردان ایرانی نگران وضعیت آنهاست. او نوشته است: «این زلزله نیست، آتشی است که برای فرو نشاندنش لحظهها را باید شمرد.»
بیشتر بخوانید:
اعتراض خانواده مفقودین در ادامه آتشسوزی نفتکش ایرانی
نفتکش ایرانی همچنان در آتش میسوزد

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0