در میان ناآرامیهای غزه، مذاکرات حماس و فتح از سر گرفته شد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
در میان ناآرامیهای غزه، مذاکرات حماس و فتح از سر گرفته شد در میان ناآرامیهای غزه، مذاکرات حماس و فتح از سر گرفته شد
همزمان با تظاهرات ساکنان غزه در اعتراض به تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن بیتالمقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، رامی حمدالله، نخستوزیر فلسطبن در رأس هیأتی به غزه رفت که توافقنامه آشتی بین دو طرف را به پایان برساند. هدف این است که هر چه زودتر، کنترل غزه به محمود عباس، رئیس تشکیلات خوگردان فلسطین سپرده شود.
رامی حمدالله، نخستوزیر تشکیلات خودگردان فلسطین هنگام مذاکره با نمایندگان حماس در غزه در اکتبر سال جاری (عکس: آرشیو)
سازمان فتح و جنبش اسلامی حماس، دو گروه اصلی فلسطینیها، با حمایت مصر ۱۲ اکتبر / ۲۰ مهر توافق کردند که حماس قدرت را در نوار غزه به مقامات تشکیلات خودگردان واگذار کند. اما سازمان فتح، دو روز پیش از موعد انتقال قدرت در نوار غزه، جنبش حماس را متهم کرد که توافقنامه آشتی میان دو طرف را رعایت نکرده است. اکنون یک روز بعد از سخنرانی رئیس جمهور آمریکا درباره به رسمیت شناختن بیتالمقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا، رامی حمدالله، نخستوزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در رأس هیأتی که نمایندگانی از فتح هم در آن حضور دارند، به غزه رفته است تا در دیدار و گفتوگو با نمایندگان حماس، توافق آشتی را به سرانجام برساند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، رامی حمدالله پنجشنبه ۷ دسامبر در جمع خبرنگاران در غزه گفته است:
«این رویداد تاریخی ایجاب میکند که ما همه دست به ذست بدهیم و در جهت اتحاد کشورمان قدمهای لازم را برداریم.»
قرار است بر اساس توافق آشتی بین دو گروه فلسطینی فتح و حماس تا پایان سال ۲۰۱۸ انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی که چهارشنبه ۶ دسامبر در واشنگتن ایراد کرد، اورشلیم (بیتالمقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و اعلام کرد که سفارت آمریکا از تلآویو به این شهر منتقل میشود.
به گزارش شبکه الجزیره از غزه، اسماعیل هنیه رهبر گروه حماس پنجشنبه ۷ دسامبر، تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن بیتالمقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «اعلان جنگ» علیه فلسطینیها خوانده و گفته است که ترامپ با این تصمیم، «قاتل» مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطین است:
«تصمیم آمریکا، یعنی تعرض، یعنی اعلان جنگ به ما، و به حرمین شریفین مسلمانان و مسیحیان در قلب فلسطین. فلسطینیان بیتالمقدس را پایتخت کشور آینده خود میدانند».
هنیه در این سخنان خواستار به راه انداختن «انتفاضهای» جدید علیه «دشمن صهیونیستی» شد. او همچنین از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواسته است از مذاکرات صلح با اسرائیل کنارهگیری کند. دولت آمریکا چهار شرط برای تداوم مذاکرات صلح مطرح کرده است: تعهد به عدم خشونت، خلع سلاح گروههای تروریستی، به رسمیت شناختن اسرائیل و پایبندی به موافقتنامهها.
سخنان اسماعیل هنیه بیتأثیر نبود. خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بعد از سخنرانی رهبر حماس در غزه، گروهی از ساکنان غزه در مرز با اسرائیل تحمع کردند و با پرتاب سنگ به سربازان اسرائیلی خشم خود را نشان دادند.
خبرگزاری رویترز به نقل از یکی امدادگرانی که در محل درگیریها حضور داشته گزارش داده است که یکی از معترضان فلسطینی با گلوله یک سرباز اسرائیلی مجروح شده. ارتش اسرائیل اما این خبر را تأیید نکرده است.
هزاران نفر از فلسطینیها هم در غزه تجمع کردهاند و با سر دادن شعارهای ضد آمریکایی اعتراض خود را به تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن بیتالمقدس به عنوان پایتخت اسرائیل بیان کردهاند.
بیشتر بخوانید:
حماس کنترل گذرگاههای مرزی با مصر را به تشکیلات خودگردان سپرد
 

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0