اسپانیا به کاتالونیا ۸ روز فرصت داد نتیجه همهپرسی استقلال را باطل کند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اسپانیا به کاتالونیا ۸ روز فرصت داد نتیجه همهپرسی استقلال را باطل کند اسپانیا به کاتالونیا ۸ روز فرصت داد نتیجه همهپرسی استقلال را باطل کند
دولت اسپانیا به دولت محلی کاتالونیا ۸ روز فرصت داده که نتیجه همهپرسی استقلال را باطل اعلام کند. این احتمال وجود دارد که در غیر اینصورت دولت اسپانیا حکومت محلی کاتالونیا را با استناد به اصل ۱۵۵ قانون اساسی منحل کند.
ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا
به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا به پارلمان این کشور اعلام کرده که دولت اسپانیا به دولت محلی کاتالونیا مهلت داده که تا ساعت ۸ صبح دوشنبه ۱۶ اکتبر نتیجه همهپرسی استقلال را باطل اعلام کند.
چنانچه کارلِس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا تا دوشنبه هفته آینده نتیجه همهپرسی استقلال را باطل نکند، دولت اسپانیا مهلت یاد شده را سه روز دیگر، تا ساعت ۸ صبح پنجشنبه ۱۹ اکتبر تمدید میکند و باز اگر دولت محلی کاتالونیا تمکین نکرد، دولت اسپانیا با استناد به اصل ۱۵۵ قانون اساسی دولت محلی کاتالونیا را برکنار خواهد کرد.
اصل ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا تاکنون به اجرا در نیامده است.
در همهپرسی روز یکشنبه یکم اکتبر / ۹ مهر، ۹۰ درصد مردم منطقه کاتالونیا به استقلال رأی دادند. مشارکت انتخاباتی ۴۲ درصد بود، اما حوزههای رأیگیری بسیاری توسط پلیس اسپانیا بسته شد و نزدیک به ۹۰۰ نفر در جریان درگیری با پلیس و نیروهای امنیتی زخمی شدند.
دادگاه قانون اساسی اسپانیا پیش از این رویداد همهپرسی استقلال را معلق کرد ولی دولت محلی کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نیست.
بیشتر بخوانید:
اقلیم کردستان: عملیات بزرگی برای تصرف کرکوک در راه است

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0