پاسخ ایران به ترامپ؛ لاریجانی خط قرمز ماست

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
وزارت خارجه ایران با صدور یک بیانیه ۱۰ مادهای مذاکره بر سر برجام را رد کرد و توافق هستهای را غیرقابل مذاکره دانست. وزارت خارجه ایران تحریم رئیس قوه قضائیه ایران را هم عبور از خطوط قرمز دانست.وزارت امور خارجه ایران روز شنبه (۲۳ دی/ ۱۳ ژانویه) یک روز بعد از تمدید تعلیق تحریم‌ها توسط ترامپ و وضع تحریم‌های جدید علیه برخی از مقام‌های عالیرتبه ایرانی با صدور یک بیانیه ۱۰ ماده‌ای واکنش نشان داد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در این بیانیه آمده است: «برجام یک سند معتبر بین‌المللی است و به هیچ عنوان قابلمذاکره مجدد نیست».

در بیانیه وزارت امور خارجه تاکید شده است که ایران هیچ تغییری در این توافق را "نه اکنون نه در آینده" نمی‌پذیرد، و "اجازه نمی‌دهد هیچ ارتباطی بین برجام و هر موضوع دیگری برقرار گردد".

در بیانیه وزارت خارجه ایران گفته می‌شود که اگر آمریکا "به بهانه‌های واهی از تکالیف خود شانه خالی نماید می‌بایست مسئولیت عواقب آن را به طور کامل پذیرا باشد."

وزارت خارجه به تصمیم خزانه‌داری آمریکا هم واکنش نشان داده است که برخی از شخصیت‌های عالیرتبه ایران و "شرکت‌های حامی فعالیت‌های موشکی" را تحریم کرد.

در میان تحریم‌شدگان ایرانی از جمله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران، غلامرضا ضیایی، رئیس زندان رجایی‌شهر و مرتضی رضوی، رئیس شرکت ارتباطات موج سبز و فناموج، وابسته به سپاه پاسداران ایران، قرار دارند.

واکنش به تحریم لاریجانی

وزارت امور خارجه در بیانیه خود قرار گرفتن نام صادق آملی لاریجانی، ‌رئیس قوه قضائیه در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا را "عبور از خطوط قرمز رفتاری در جامعه بین الملل" دانسته و آن را "خصمانه" دانست. در بخشی از بیانیه گفته می‌شود که آمریکا با "واکنش جدی" جمهوری اسلامی روبرو خواهد شد و "مسئولیت تمامی تبعات این اقدام خصمانه به عهده دولت ایالات متحده خواهد بود".

بیشتر بخوانید: آمریکا ۱۴ مقام و نهاد ایرانی را تحریم کرد

در پایان بیانیه به "وقایع اخیر ایران" هم اشاره شده است. اشاره وزارت خارجه ایران به جریان تظاهرات اعتراضی اخیر در بیش از ۱۰۰ شهر ایران است که بنا به گفته مقامات جمهوری اسلامی منجر به کشته شدن بیش از ۲۰ نفر و دستگیری ۳۷۰۰ تن انجامید. سران جمهوری اسلامی بعد از وقوع این تظاهرات ادعا کردند که در تجمعات اعتراضی شهروندان ایرانی مقامات آمریکایی دست داشته‌اند.

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0