فراخوان ۲۰۰ هنرمند بینالمللی برای آزادی دنیز یوجل

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
۲۰۰ هنرمند بینالمللی و برنده جایزه نوبل در فراخوانی خواستار آزادی دنیز یوجل روزنامهنگار نشریه "دی وِلت" آلمان از زندان ترکیه شدند.۳۰۰ روز از زندانی شدن یوجل در ترکیه می‌گذرد. حال ۲۰۰ تن از هنرمندان بین‌المللی و دارندگان جایزه نوبل خواستار برگزاری یک دادگاه عادلانه و آزادی او شده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به نوشته روزنامه‌ آلمانی "دی‌ ولت"، ستارگان مشهوری چون بونو، استینگ و همچنین برندگان جایزه نوبل ادبیات اورهان پاموک، الفریده یلینک، سوتلانا آلکسیویچ، هرتا مولر و جان ماکسل کوتزی از هشتک دوستداران یوجل بنام #FreeDeniz حمایت کرده‌اند.

نام کارگردانان مشهور ویم وندرس، فولکر شلندرف و فاتح آکین، نقاشانی چون گرهارد ریشتر و دانیل ریشتر و تعدادی از روزنامه‌نگاران معروف آلمانی در میان کسانی است که برای آزادی دنیز یوجل فراخوان داده‌اند.

بیشتر بخوانید: پیشنهاد اردوغان برای تبادل زندانیان آلمانی با ژنرال‌های ترکیه

در فراخوان آمده است: «دهم دسامبر برابر است با سیصدمین روز زندانی شدن یوجل. او بدون محاکمه در زندان‌ امنیتی ترکیه دربند است. یوجل روزنامه‌نگار است و کاری جز انجام شغل و حرفه خبرنگاری خود و بیان آزاد نظراتش نکرده است.»

قرار است این فراخوان در روزهای شنبه و یکشنبه (۹ و ۱۰ دسامبر) هم زمان در روزنامه‌های آلمان و ترکیه منتشر شود.

دنیز یوجل فوریه ۲۰۱۷ در استانبول دستگیر شد. مقامات قضائی ترکیه او را به "حمایت از تروریسم و تحریک افکار عمومی" متهم کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: آغاز دادگاه فعال حقوق بشر آلمانی در ترکیه

اخیرا ترکیه پتراشتویتنر، فعال حقوق بشری و همکار ایرانی­-سوئدی او، علی غروی را از زندان آزاد کرد. بر اساس خبری که از سوی سایت "اشپیگل آنلاین" منتشر شده بود، صدر اعظم پیشین آلمان، گرهارد شرودر، در آزادی پتر اشتویتنر نقش داشته است. گفته می‌شود که شرودر در رابطه با حبس این شهروند آلمانی با رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان تماس گرفته است.

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0