تاکید وزیر کشور آلمان بر ادامه اخراج پناهجویان افغان 

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
به گفته وزیر کشور آلمان، آن دسته از پناهجویان افغان که مرتکب جرم شدهاند، برای آلمان خطرناک هستند یا هویتشان را مخفی نگهمیدارند، اخراج میشوند. سازمانهای حقوق بشری و برخی سیاستمداران با این تصمیم دولت آلمان مخالفاند.روز چهارشنبه (۶ دسامبر / ۱۵ آذر) توماس دمزیر که تا تشکیل دولت جدید آلمان سرپرستی وزارت کشور را به‌عهده دارد تاکید کرد که روند اخراج پناهجویان افغان به شکلی که تاکنون بوده، ادامه خواهد یافت. به این ترتیب پناهجویان افغان که جرمی مرتکب شده باشند، برای آلمان خطری جدی به‌شمار بروند یا از همکاری با ادارات مسوول برای تشخیص هویتشان سر باز زنند، به افغانستان بازگردانده می‌شوند.

آخرین اخراج دسته‌جمعی پناهجویان افغان در ماه اکتبر صورت گرفت. آن زمان وزارت کشور آلمان اعلام کرد که ۱۱ تن از ۱۴ پناهجوی اخراجی مرتکب جرم شده‌اند.

بیشتر بخوانید: کابوس جوانان پناهجو در آلمان

قرار است که روز چهارشنبه نیز یک هواپیمای حامل پناهجویان اخراجی از فرانکفورت آلمان به افغانستان پرواز کند.

روز سه‌شنبه گروه‌های پشتیبان پناهجویان گفته بودند، در روزهای آتی ۲۰ پناهجوی افغان اخراج می‌شوند که چند تن از آنان در تعاریف سه گروه یادشده نمی‌گنجند.

مقامات افغانستان نیز ورود هواپیمای حامل پناهجویان در ساعات نخستین روز پنجشنبه به کابل را تایید کردند اما گفتند که از هویت اخراج‌شدگان اطلاعی ندارند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدانتقاد از جوانب گوناگون

سازما‌ن‌های حقوق بشری، گروه‌های مدافع پناهجویان، احزاب سبز و چپ آلمان با اخراج پناهجویان افغان از این کشور مخالف‌اند. برخی از آنها بر این اعتقادند که ارتکاب جرم نباید معیاری برای فرستادن یک پناهجو به منطقه‌ای بحران‌زده باشد، برخی نیز به وخامت اوضاع امنیتی افغانستان اشاره می‌کنند که در ۱۲ ماه گذشتهَ بدتر شده است.

گفته می‌شود که شمار حمله‌های مسلحانه در افغانستان در نیمه نخست سال جاری میلادی بیش از ۵۰۰۰ مورد بوده است.

بیشتر بخوانید: آیا افغانستان کشوری امن است؟

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در گفت‌وگو با مجله آلمانی "اشترن" از اخراج پناهجویان افغان انتقاد کرد. او ضمن بیان اینکه جوانان افغان به دلیل نبود چشم‌انداز و عدم امنیت در کشورشان راهی اروپا می‌شوند، خطاب به دولت آلمان گفت: «آنها را دوباره به خطرنیندازید».

از دسامبر سال گذشته تا کنون ۱۲۸ پناهجوی افغان که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده بود از آلمان اخراج شده‌اند.


منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0