اهداف سفر دونالد ترامپ به آسیا

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
بهرغم اتهامات جدید مبنی بر تماس تیم انتخاباتی ترامپ با مقامات روسیه، رئیس جمهور آمریکا سفر آسیایی خود را آغاز کرد. تهدیدات کره شمالی یکی از محورهای اصلی سفر آسیایی او به شمار میرود. اما یگانه علت سفر او به آسیا نیست.در آمریکا بار دیگر موضوع تماس‌های پنهانی اعضای تیم انتخاباتی دونالد ترامپ با مقامات سیاسی و امنیتی روسیه خبر اصلی رسانه‌ها شده است. نیویورک تایمز در گزارش جدیدی که پیرامون این موضوع منتشر کرده، از تماس‌های کارتر پیج، مشاور سیاست ‌خارجی تیم انتخاباتی ترامپ با مقامات روسیه خبر داده است.

از سوی دیگر، مناسبات بین ترامپ و رکس ‌تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا به سردی گراییده است. ترامپ در گفت‌وگویی با "فاکس‌نیوز" نسبت به عدم حمایت کافی از سوی برخی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا از سیاست‌های خود ابراز نارضایتی کرده است.

ترامپ حتی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا تیلرسون تا پایان دوره زمامداری او مسئولیت وزارت امور خارجه را برعهده دارد یا خیر، به سردی پاسخ داده است: «باید منتظر ماند و دید.»

کره شمالی و چین

سفر دونالد ترامپ به آسیا طولانی‌ترین سفر او پس از کسب مقام ریاست جمهوری است. ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا و شماری از مسئولان بلندپایه اقتصادی و سیاسی او را در این سفر همراهی می‌کنند. ترامپ روز یکشنبه ۵ نوامبر (۱۴ آبانماه) وارد توکیو می‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بین افرادی است که ترامپ را در این سفر طولانی به آسیا همراهی می‌کنند. ترامپ قرار است در جریان سفر آسیایی خود از جمله از کشورهای ژاپن و کره جنوبی دیدار کند. یکی از مسائل اصلی سفر او به این دو کشور، تهدیدات ناشی از فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی اعلام شده است.

بیشتر بخوانید: دونالد ترامپ و ائتلاف ضد چینی در آسیا

اما موضوع کره شمالی تنها یکی از موضوعاتی است که ترامپ را وادار به یک سفر طولانی به آسیا کرده است. گسترش مناسبات اقتصادی و به‌ویژه مذاکره بر سر یافتن بدیلی برای سیاست‌های اقتصادی چین در آسیا از دیگر مسائلی است که در دستور کار رئیس جمهور آمریکا قرار داد.

ترامپ در جریان این سفر از کشورهای چین، فیلی‌پین و ویتنام نیز دیدن خواهد کرد. ترامپ قرار است در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا - پاسفیک شرکت کند.

تصمیم به شرکت در این اجلاس در واپسین لحظات از سوی کاخ سفید اتخاذ شد. عدم تمایل اولیه ترامپ برای حضور در این اجلاس باعث انتقادی وسیع شده بود.

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0