حماس: با جنبش فتح به توافق رسیدهایم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
چشمانداز صلح در خاورمیانه روشنتر شده است. اسماعیل هنیه، یکی از رهبران حماس گفته است که مذاکرات این سازمان با جنبش فتح نتیجهبخش بوده است. دور جدید گفتوگوهای این دو جناح رقیب روز سهشنبه در مصر شروع شده بود.سازمان حماس و جنبش فتح بر سر اداره سرزمین‌های فلسطینی‌ظاهرا به توافق رسیده‌اند. حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد و جنبش فتح به رهبری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز کرانه باختری رود اردن را اداره می‌کند.

اسماعیل هنیه، یکی از رهبران حماس بامداد پنجشنبه (۱۲ اکتبر / ۲۰ مهر) با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که گفت‌وگوهای این سازمان با جنبش فتح نتیجه‌بخش بوده و طرفین به توافقی سیاسی دست یافته‌اند.

در اطلاعیه‌ی حماس جزییات بیشتری ذکر نشده است. مقامات جنبش فتح گفته‌اند که جزییات این توافق در نشستی خبری که قرار است ظهر پنجشنبه به وقت محلی در قاهره برگزار شود، اعلام خواهد شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دور جدید گفت‌وگوهای میان دو طرف روز سه‌شنبه (۱۰ اکتبر / ۱۸ مهر) در پایتخت مصر آغاز شده بود.

جنبش‌های حماس و فتح سال‌هاست که بر سر کنترل مناطق فلسطینی‌نشین با یکدیگر رقابت دارند. در سال ۲۰۰۷ میلادی و در پی درگیری‌های میان شبه‌نظامیان حماس و نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان، مأموران این تشکیلات از نوار غزه اخراج شدند و این منطقه به کنترل حماس درآمد.

موضوع محوری گفت‌وگوها‌ی تازه میان حماس و فتح این بود که اداره امور غزه به تشکیلات خودگردان سپرده شود؛ تشکیلاتی که از رسمیت بین‌المللی برخوردار است. این در حالی است که ایالات متحده و اتحادیه اروپا حماس را گروهی تروریستی ارزیابی کرده‌اند.

در صورتی که تشکیلات خودگردان فلسطین به رهبر محمود عباس بار دیگر اداره نوار غزه را بر عهده گیرد، وحدت دوباره‌ی سرزمین‌های فلسطینی زیر نظر دولتی واحد احیا خواهد شد. در حال حاضر دو میلیون نفر در نوار غزه زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: معمای چرخش حماس، تصمیمی از سر اجبار یا مکری سیاسی؟جنبش حماس در سپتامبر سال جاری میلادی اعلام کرده بود، از دولت محمود عباس دعوت خواهد کرد که به نوار غزه بیاید و اداره‌ی امور را در دست گیرد.

این گام برای بسیاری‌های غافلگیرکننده بود، به ویژه آنکه تلاش‌های دو طرف برای نزدیکی به یکدیگر در سال‌های پیش از آن به شکست انجامیده بود.

گفته می‌شود که برگزاری انتخابات جدید نیز بخشی از توافقی است که حال میان حماس و فتح به دست آمده است. دولت مصر تا کنون نقش مهمی در میانجی‌گری بین حماس و فتح ایفا کرده است.

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0