عفو بینالملل: خودداری از تحویل جسد کاووس سید امامی برای کالبدشکافی مستقل یک «پنهانکاری سنگدلانه» است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بینالملل طی بیانیهای اعلام کرد “جلوگیری مقامات از انجام تحقیقات مستقل در مورد مرگ بسیار مشکوک دکتر سید امامی نشان از یک تلاش عامدانه و برنامه ریزی شده برای پنهان کردن هر گونه شواهدی از شکنجه و قتل احتمالی دارد. او در زندان اوین جایی که بازداشت شدگان تحت نظارت مستمر هستند و تمام وسایل شخصی از آنها گرفته میشود، بازداشت بود و امکان خودکشی در چنین شرایطی تقریبا محال است.”
این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه خود گفت؛ مگدلنا مغربی معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بینالملل در واکنش به گزارشهای مبنی بر امتناع مقامات از تحویل جسد کاووس سید امامی به خانوادهاش و گذاشتن پیش شرط که خاکسپاری باید سریع و بدون کالبد شکافی مستقل انجام بگیرد، گفت: «جلوگیری مقامات از انجام تحقیقات مستقل در مورد مرگ بسیار مشکوک دکتر سید امامی نشان از یک تلاش عامدانه و برنامه ریزی شده برای پنهان کردن هر گونه شواهدی از شکنجه و قتل احتمالی دارد. او در زندان اوین جایی که بازداشت شدگان تحت نظارت مستمر هستند و تمام وسایل شخصی از آنها گرفته میشود، بازداشت بود و امکان خودکشی در چنین شرایطی تقریبا محال است.»
«این که بر بدن دکتر سید امامی آثار جرم همچون علائم شکنجه وجود داشته باشد و یا به سرنخهای دیگر در رابطه با دلائل مرگ وی اشاره کند مورد توجه جدی ماست. ما از دولت کانادا و جامعه بینالمللی میخواهیم تا به مقامات ایران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد شرایط پیرامون مرگ دکتر سید امامی مطابق با استاندادرهای بینالمللی حقوق بشر فشار وارد آورند. افراد مسئول به همراه کسانی که در جایگاه ریاست و نظارت قرار دارند باید به دست عدالت سپرده شوند.»
مرگ کاووس سیدامامی سومین موردی است که از آغاز اعتراضات دی ماه به عنوان خودکشی در بازداشتگاه اعلام شده است. یک مورد چهارم مرگ در بازداشتگاه نیز به تایید مقامات رسیده است ولی آنها هنوز علت آن را عنوان نکردهاند.
مگدلنا مغربی گفت: «تعداد رو به افزایش موارد مرگ در حین بازداشت و خودداری مقامات از انجام تحقیقات مستقل و شفاف، تصویری عمیقا دلهره آور از نظام عدالت کیفری حاکم بر ایران به دست میدهد که در آن فقدان اهمیت به جان انسانها و عدم پاسخگویی مسئولان موج میزند.»
دادستان کل تهران در اظهاراتی در تاریخ ۲۲ بهمن گفت که کاووس سید امامی با توجه به اینکه میدانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته، در زندان دست به خودکشی زده است. این سخنان در مورد اعترافگیری از کاووس سید امامی به نگرانیهای موجود درباره اعمال شکنجه علیه او شدت میبخشد.
کاووس سید امامی در تاریخ ۴ بهمن بازداشت شد و تحت بازجویی قرار گرفت. از نظر عفو بین الملل او یک زندانی عقیدتی محسوب مى گردد چرا که اساس اتهامات امنیتی مطرح علیه وی فعالیتهای مسالتآمیزش در حوزه محیط زیست بوده است.
نوشته عفو بینالملل: خودداری از تحویل جسد کاووس سید امامی برای کالبدشکافی مستقل یک «پنهانکاری سنگدلانه» است اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0