صدور حکم ۵۰ ضربه شلاق برای یک متهم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
خبرگزاری هرانا – شکارچی متخلف در کبودرآهنگ علاوه بر مصادره موتورسیکلت به نفع دولت به پنجاه ضربه شلاق و تحمل ۹ ماه حبس محکوم شد. کنوانسیون بینالمللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازاتهای تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، حدود یک ماه قبل به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود شبانه شکارچیان غیرمجاز به منطقه سراب غارعلیصدر، نیروهای محیط زیست کبودرآهنگ عازم منطقه مذکور شدند.
رییس اداره محیط زیست شهرستان کبودرآهنگ در این باره گفت: “محیط بانان در تاریکی شب متوجه دو موتورسیکلت شدند که هر کدام دو سرنشین و یک اسلحه به همراه داشتند”.
پیمان زرین اظهار داشت: “محیط بانان با چراغ خاموش به موتورسیکلت ها نزدیک شده و سپس جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند”.
شکارچیان متخلف بدون توجه به فرمان ایست مامورین از یکدیگر جدا و متواری شدند. مامورین نیز به دو گروه تقسیم شده و هر گروه یکی از موتورسیکلت ها را تعقیب نمودند.
یکی از موتورسیکلت ها در تاریکی شب موفق به فرار از دست مامورین شد اما محیط بانان موتورسیکلت دوم را تعقیب نموده و وارد روستایی در حاشیه منطقه شدند.
راکبین موتورسیکلت با ایجاد سر و صدایی زیاد در نیمه های شب سعی کردند مردم روستا را وحشت زده از خواب بیدار نموده و از خانه ها خارج کنند تا بتوانند در میان شلوغی اهالی روستا متواری شوند.
محیط بانان راننده موتورسیکلت را درون روستا به همراه تعدادی فشنگ ساچمه زنی دستگیر نمودند اما دیگر سرنشین موتورسیکلت همراه با اسلحه شکاری متواری شد.
متخلف دستگیر شده با هماهنگی مقام قضایی در پاسگاه انتظامی بازداشت و صبح روز بعد به مراجع قضایی معرفی شد.
متهم در حین بازجویی ها حاضر به همکاری با مامورین نشده و هیچیک از سه متخلف متواری را معرفی نکرد.
در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی بخش گل تپه، دادگاه با توجه به گزارش مرجع انتظامی و نیروهای محیط زیست، اعترافات و دفاعیات بلاوجه متخلف، عدم همکاری نامبرده در معرفی همدستان خود و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست.
بنابراین دادگاه متهم را به جرم های ۱- «شروع به شکار جانوران وحشی» ۲- «کتمان حقیقت و عدم معرفی همدستان» و ۳- «اخلال در نظم عمومی و ایجاد رعب و وحشت در بین اهالی روستا» به مجازات های زیر محکوم نمود:
– مصادره موتورسیکلت و فشنگ های کشف شده به نفع دولت (سازمان محیط زیست)
– تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری
– تحمل شش ماه حبس تعزیری
– پنجاه ضربه شلاق
لازم به ذکر است که کنوانسیون بینالمللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازاتهای تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.
نوشته صدور حکم ۵۰ ضربه شلاق برای یک متهم اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0