بازداشت یکی از هواداران عرفان حلقه در تهران

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
no image available تصویر خبر موجود نیست.
شامگاه چهارشنبه هشتم آذرماه یکی از شاگردان محمدعلی طاهری در تهران بازداشت شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی هشتم آذر با یورش به منزل علیاصغر عباس نژاد، این فعال عرفان حلقه را بازداشت کردند.
گفته میشود که منزل این شهروند نیز مورد تفتیش قرار گرفته و لوازم شخصی وی و افراد حاضر در منزلش ضبط شده است.
شایان ذکر است؛ طی ماههای گذشته موجی از بازداشت هواداران عرفان حلقه در شهرهای مختلف آغاز شده است.
محمدعلی طاهری در شهریورماه سال جاری به اعدام محکوم شده و وکیل وی اخیرا از نقض این حکم در دیوان عالی خبر داده است.
هواداران آقای طاهری در سالهای گذشته چندین بار در اعتراض به بازداشت و حکم او در تهران و چند شهر دیگر تجمع کردهاند.
محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه»، ۶۰ ساله و متولد کرمانشاه است. او در سال ۱۳۸۰ موسسهای به نام «عرفان حلقه» با تمرکز فرادرمانی و طب مکمل در تهران تأسیس کرد. آقای طاهری چندین کتاب نوشته که از سوی وزارت ارشاد مجوز گرفتهاند و همچنین چند دوره کلاس در دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص طب مکمل داشته است. دانشگاه طب سنتی ارمنستان در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، به محمدعلی طاهری دکترای افتخاری اعطا کرد.
او در سال ۱۳۸۹ برای اولینبار به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و برای ۶۷ روز در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت. پس از آن با قرار وثیقه آزاد شد اما مجدداً در تاریخ ۱۴ اردیبهشتماه سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و به اتهام «توهین به مقدسات»، «فعل حرام و رابطه نامشروع به دلیل تماس با مچ دست زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی»، «دخالت در امر پزشکی»، «تحصیل مال نامشروع»، «توزیع آثار سمعی– بصری» و «استفاده غیرمجاز عناوین علمی ـ پزشکی» جمعاً به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.
اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجدداً به اتهام افساد فیالارض، که قبلاً در پروندهاش بررسی شده بود، بازجویی شد. دادگاه او در اسفندماه سال ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت در خردادماه سال ۱۳۹۴ به اتهام افساد فیالارض از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. با اعتراض وکلای آقای طاهری، پرونده او برای بررسی مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.
خواهر آقای طاهری اظهار کرده بود حکم اعدام او از سوی شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور لغو شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فرستاده شده است.
تلویزیون رسمی ایران در اسفند ۹۵ ویدئویی را به عنوان مستند با نام «حلقه شیطان» نمایش داد که حاوی اعترافات حین بازجویی محمدعلی طاهری بود و تعدادی از اعضای ناراضی گروه نیز علیه عرفان حلقه صحبت میکردند و حتی یکی از آنان خواستار اعدام آقای طاهری شد.
علیزاده طباطبایی گفت محمدعلی طاهری در آخرین دادگاه گفته است کارهایش قانونی بوده و در صورت آزادی ادامه نخواهد داد: «آقای طاهری در آخرین دادگاهشان گفت من زمانی این کارها را انجام دادهام که همه معتقد بودند کار خوبی است و مجوز از ارشاد و نیروی انتظامی و دستگاههای مسئول داشتم، حالا اگر قانون میگوید خوب و مفید نیست، من ادامه نخواهم داد.»

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0