اورشلیم؛ تصمیم ترامپ/نظر کارشناس ایرانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اورشلیم؛ تصمیم ترامپ/نظر کارشناس ایرانی اورشلیم؛ تصمیم ترامپ/نظر کارشناس ایرانی
رییس جمهور آمریکا امروز اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل برسمیت شناخت و گفت: به وعده خود مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل وفا کردم.
ترامپ گفت: اورشلیم بستری برای مهمترین دموکراسی ها در منطقه است و تاخیر در اعلام آن به عنوان پایتخت اسرائیل هیچ کمکی به دستیابی به صلح نمی کند بلکه اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل به سود روند صلح است.
وی افزود: ما هیچ تصمیمی در خصوص راه حل های نهایی میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها نمی گیریم. واشنگتن از تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل -در صورتی که دو طرف درباره آن توافق کنند- حمایت می کند.
رئیس جمهور آمریکا گفت: هر چیزی را نمی توان از طریق فرضیه های شکست خورده حل کرد. چیزی را که امروز اعلام می کنم آغازی بر دیدگاه جدیدی در قبال درگیری میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها است.
ترامپ گفت آمریکا معتقد است مرزهای دقیق حاکمیت اسرائیل در قدس مشمول گفتگوهای وضعیت نهایی میان اسرائیل و فلسطین است.
رئیس جمهور آمریکا گفت: همگان را در خصوص مواضعی که ممکن است در قبال این سخنان بگیرند به آرامش و میانه روی دعوت می کنیم. بنیادگرایی نسل های آتی را تهدید می کند و ما با آن مقابله می کنیم. برای تحقق آینده ای بهتر برای خاورمیانه وقت آن فرا رسیده است که صداهای جوان شنیده شوند.
رضا تقیزاده، کارشناس روابط بینالملل و استاد علوم سیاسی در دانشگاه گلاسکوی بریتانیا، در گفتوگو با دویچه وله، گفت: «از نظر ترامپ، به جای صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینیان، مهم تثبیت وضعیت در منطقه است. بنابراین اگر ترامپ بتواند نتانیاهو را راضی به دادن امتیازاتی در جهت باثبات شدن وضعیت بین فلسطینیان و اسرائیلیها کند، خواسته ترامپ تأمین شده است».
به گفته تقیزاده، شاید مبنای محاسبه ترامپ این است که با دادن امتیاز به دولت نتانیاهو، بتواند دولت اسرائیل را وادار به دادن امتیازاتی به فلسطینیها در مذاکرات بعدی با معتدلهای فلسطینی کند. در چنین وضعی «رسیدن به توافق با تشکیلات محمود عباس در کرانه باختری، شاید بتواند به تضعیف نسبی افراط گرایان فلسطینی در نوار غزه بینجامد و به نوعی به تثبیت اوضاع کمک کند».

منبع خبر

اشتراک گذاری در:


  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
اشتراک گذاری در:

برچسبها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0